(Polski) PHOTOGRAPHER’S CHOICE. PIXY LIAO

(Polski) PHOTOGRAPHER'S CHOICE. PIXY LIAO PREZENTUJE: ŁOWCA ANDROIDÓW

(Polski) Film i fotografia to media związane ze sobą już od momentu powstania tego pierwszego. Chociaż działania TIFF Center koncentrują się głównie na fotografii, to chcemy również poszerzać horyzonty osób nią zainteresowanych poprzez działania filmowe. W tym celu stworzony został cykl Photographer’s Choice, którego formuła została sprawdzona w czasie trzeciej edycji TIFF Festival w 2013 r. Idea wydarzenia polega na zaproszeniu światowej sławy fotografek i fotografów do wybrania filmów, które są dla nich inspirujące i ważne. Następnie z jednym z artystów/artystek przeprowadzona zostaje rozmowa online na temat wybranego filmu. Wybrany film i rozmowa prezentowane są szerszej publiczności w Kinie Nowe Horyzonty

117733668_2753683838245237_4193550934895523846_o

W ramach drugiego w 2020 roku filmowego spotkania o wybór filmu poproszono Pixy Liao –  fotografkę pochodzącą z Chin, mieszkającą w Nowym Jorku, stypendystkę NYFA Fellowship in Photography, absolwentkę fotografii na Uniwersytecie w Memphis, która brała udział w wystawach i performansach w instytucjach na całym świecie. Jednym z najbardziej znanych cykli fotograficznych jej autorstwa jest trwający od 2007 roku Experimental Relationship poświęcony alternatywnym modelom heteroseksualnego związku między kobietą, a mężczyzną stojących w opozycji do kultury głównego nurtu w Chinach. 

Pixy Liao, jako film dla niej ważny, wskazała Łowcę androidów (1982) Ridleya Scotta. Film opowiada historię Ricka Deckarda – jednego z łowców androidów, którzy specjalizują się w ściganiu i likwidowaniu replikantów, czyli człekokształtnych, inteligentnych robotów stworzonych na wzór człowieka. Humanoidalne istoty pierwotnie używane do kolonizacji obcych planet, po buncie, który wybuchł w jeden z kolonii, otrzymują zakaz przebywania na Ziemi. Czworo z nich jednak poszukuje tu schronienia i zemsty na swoich stwórcach. Deckard otrzymuje zlecenie powstrzymania buntowników… 

Zapraszamy na bezpłatny seans kultowego dzieła science-fiction!

WSTĘP NA POKAZ FILMU JEST BEZPŁATNY. Należy jednak odebrać wcześniej bilet — bezpłatne wejściówki online dostępne na stronie  Kina Nowe Horyzonty od 24 sierpnia 2020 (poniedziałek).

Kiedy?

28 sierpnia, piątek, godz. 19.30

Gdzie? 

Kino Nowe Horyzonty
ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21
Wrocław

Photographer’s Choice jest filmowo-fotograficznym spotkaniem będącym częścią wydarzeń edukacyjnych organizowanych przez TIFF Center pod nazwą TIFF 365. W 2020 roku odbędą się w sumie jego trzy odsłony – w czerwcu, sierpniu oraz w październiku. Poza pokazami kinowymi zapraszamy również na spotkania z fotografami, wystawę, wykłady, warsztaty i przegląd portfolio. 

Kuratorka cyklu Photographer’s Choice: Paulina Anna Galanciak

Patron medialny: Filmweb.pl

Projekt finansowany ze środków Gminy Wrocław w partnerstwie z Kinem Nowe Horyzonty. Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.