(Polski) TIFF ACADEMY // SUPER VAN 29.06-12.07.2020

(Polski) 3 Plakat_b2

TIFF Academy // Super Van to realizowany od 5 lat wyjazdowy projekt, podczas którego podróżując vanem, odwiedzamy małe miejscowości i wsie. W każdej z nich realizujemy 3-dniowy program warsztatów oraz wystawę polskich, historycznych i współczesnych fotografów skierowaną do lokalnych społeczności, której to celem jest prezentacja dziedzictwa narodowego związanego z danym rejonem. Projekt odbywa się we współpracy z miejscowymi ośrodkami kultury i przy udziale lokalnych animatorów. Tegoroczna edycja poświęcona będzie prezentacji twórczości 4 polskich, wybitnych fotografów pracujących na Górnym Śląsku, Dolnym Śląsku i w województwie opolskim –  Zofii Rydet, Witolda Romera, Anny Orłowskiej i Michała Łuczaka. W ramach projektu odwiedzimy 5 miejscowości, a w każdej z nich odbędą się warsztaty, Przenośny Zakład Portretowy, wystawa oraz pokaz slajdów podsumowujący nasze wspólne działania. 

HARMONOGRAM:

Super Van // Duszniki Zdrój 29.06-1.07.2020
29 czerwca
12:00-17:00 – Przenośny Zakład Portretowy
17:00 – Zdjęcie wszystkich mieszkańców
18:00 – Wernisaż wystawy
30 czerwca
9:30-13:30 – O potrzebach – warsztaty dla animatorów i działaczy
15:00-18:00 – Przy herbacie dobrze się rozmawia – warsztaty dla seniorów
1 lipca
9:30-13:00 Poster Zin – warsztaty dla młodzieży
21:00 – Pokaz slajdów z muzyką | Rynek miejski
Na wszystkie warsztaty obowiązują zapisy pod adresem kultura@duszniki.pl lub numerem telefonu 515-159-735

Super Van // Wleń 4-6.07.2020
4 lipca
12:00-17:00 – Przenośny Zakład Portretowy
18:00 – Wernisaż wystawy
5 lipca
9:30-13:30 – O odbiorcach – warsztaty dla animatorów i działaczy
15:00-18:00 – Przy herbacie dobrze się rozmawia – warsztaty dla seniorów
6 lipca
9:30-13:00 Poster Zin – warsztaty dla młodzieży
21:00 – Pokaz slajdów z muzyką | Rynek miejski
Na wszystkie warsztaty obowiązują zapisy pod adresem oksit.wlen@gmail.com lub pod numerem (75) 713 62 68

Super Van // Paczków 10-12.07.2020
10 lipca
12:00-17:00 – Przenośny Zakład Portretowy
18:00 – Wernisaż wystawy
11 lipca
9:30-13:30 – O cyjanotypii i wolnych zasobach – warsztaty dla animatorów
15:00-18:00 – Przy herbacie dobrze się rozmawia – warsztaty dla seniorów
12 lipca
9:30-13:00 – Poster Zin – warsztaty dla młodzieży
14:00 – Pokaz slajdów z muzyką | Sala Ośrodka Kultury, ul. Wojska Polskiego 27
Na wszystkie warsztaty obowiązują zapisy pod adresem organizacjaimprez@paczkow.eu lub numerem (77) 431 62 32

WARSZTATY DLA ANIMATORÓW 

O potrzebach – warsztaty dla animatorów
Warsztaty dla animatorów odbędą się w 2 sesjach – podczas pierwszej z nich skupimy się na uczestnikach spotkania, ich potrzebach samorozwoju i pogłębiania swoich zainteresowań. Zaprosimy ich do zmapowania własnych pasji i tematów, które ich przyciągają, żeby przejść do eksplorowania dalszych ścieżek możliwego rozwoju. Przedstawimy narzędzia, zasoby i miejsca, które wspierają rozwój personalny i wspólnie stworzymy ich bazę.
Druga część będzie poświęcona odbiorcom działań animatorów i sposobom pracy z nimi. Otworzymy dyskusję i poprowadzimy burzę mózgów wokół tematów prowadzenia działań i tego, jak przełożyć swoje zainteresowania na znalezienie dla nich odbiorców.

O odbiorcach – warsztaty dla animatorów
Warsztaty dla animatorów o potrzebach kulturalnych młodzieży oraz o tym, w jaki sposób je zaspokajać. Warsztaty dla animatorów o potrzebach kulturalnych młodzieży oraz o tym, w jaki sposób je zaspokajać. Celem wspólnej pracy jest zbadanie potrzeb kulturalnych młodzieży mieszkającej we Wleniu i okolicznych miejscowościach oraz pokazanie dobrych przykładów programów kulturalnych skierowanych do nastolatków. W ramach warsztatu zaprosimy grupę młodzieży, aby mogła bezpośrednio wypowiedzieć się, czego potrzebuje od ośrodka kultury. W ramach spotkania stworzymy też plan promocji przykładowych projektów z wykorzystaniem narzędzi używanych przez młodzież.

O cyjanotypii i wolnych zasobach – warsztaty dla animatorów
Cyjanotypia to jedna z najstarszych technik uzyskiwania fotografii. Stosunkowo łatwy proces wykonywania unikalnych odbitek czyni ją atrakcyjną techniką dla osób początkujących, często nie mających jeszcze z fotografią nic wspólnego. Na specjalnie przygotowanych kartkach papieru odbija się zdjęcia w negatywach lub transparentne przedmioty, takie jak np. szklanka, liść, plastik.
Dodatkowo użyjemy fotografii z tzw. wolnych zasobów, o których więcej opowiemy w trakcie warsztatu. Przedstawimy archiwa i muzea cyfrowe, darmowe zbiory zdjęć, wyszukiwarki zasobów, prezentacje archiwów i muzeów internetowych m.in. Zofii Rydet, MN w Warszawie, NAC. Objaśniamy także zagadnienie licencji Creative Commons, a także zasad funkcjonowania wyszukiwarek wolnych zasobów.

PODWIECZOREK Z SENIORAMI

Przy herbacie dobrze się rozmawia – warsztaty dla seniorów
Warsztat dla seniorów to spotkanie wokół snucia opowieści o tym, co było. Zaprosimy mieszkańców do przyniesienia ze sobą zdjęć upamiętniających dawne czasy i wspólnie spotkamy się przy podwieczorku, żeby posłuchać ich historii z przeszłości. Jesteśmy ciekawi, jakie wspomnienia niosą ze sobą wygrzebane z albumów zdjęcia, jakie opowieści czekają na opowiedzenie i powodują szybsze bicie serca. Poprzez ten warsztat chcemy wspólnie przywołać i przypomnieć historie z miejsca naszego spotkania.

WARSZTATY DLA MŁODZIEŻY

Poster Zin – warsztaty dla młodzieży
Warsztat dla młodzieży to żywa odpowiedź na działania przeprowadzone przez nas w dniach poprzedzających projekt. Na podstawie współczesnych i archiwalnych materiałów wizualnych związanych z miejscowością, w której będziemy, każdy z uczestników i uczestniczek wykona projekt Poster Zina – poręcznej publikacji artystycznej na wybrany temat. W trakcie warsztatów użyjemy technik kolażu, rysunku czy tekstu do stworzenia makiety. Następnie wydrukujemy nakład zinów i poskładamy je w pakiety, którymi wspólnie wymienimy się na koniec warsztatów.

PRZENOŚNY ZAKŁAD PORTRETOWY

TIFF Academy // Super Van to również seria wydarzeń otwartych dla szerokiej publiczności. Wszystkich chętnych zaprosimy do skorzystania z Przenośnego Zakładu Portretowego. Koniecznie powiadomcie rodzinę i znajomych i skorzystajcie z okazji by zrobić grupowe zdjęcie!

MOBILNA WYSTAWA

W ramach projektu przywieziemy ze sobą mobilną wystawę polskich fotografów – tych współczesnych – Michała Łuczaka i Anny Orłowskiej oraz tych historycznych – Zofii Rydet i Witolda Romera, którzy odwiedzali bliskie Tobie miejsca i regiony. 


TIFF Academy jest projektem realizowanym przez zespół współtworzący TIFF Center. Grupa ta posiada otwartą formułę i działa we współpracy z innymi podmiotami, stowarzyszeniami, inicjatywami i artystami. Kolektyw pełni także funkcję organizatora działań edukacyjnych, które funkcjonują pod wspólną nazwą TIFF Academy. Ta ostatnia inicjatywa składa się z bezpłatnych warsztatów organizowanych w mniejszych miejscowościach Dolnego Śląska, jak również z odpłatnych warsztatów fotograficznych organizowanych dla różnych grup wiekowych we Wrocławiu.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Partnerzy: Miejski Ośrodek Kultury i Sportu w Dusznikach Zdrój, Ośrodek Kultury i Rekreacji w Paczkowie, Ośrodek Kultury i Rekreacji w Paczkowie, Gminny Ośrodek Kultury w Pilchowicach, Gminny Ośrodek Kultury w Łodygowicach.

MKiDN-01_greyscale Struktura360-KulturaDostepna-lifting-LOGO-szare