(Polski) Lato w Teatrze

(Polski)

Fundacja TIFF Collective, Kolektyw Kobietostan
oraz Dyrektor Zakładu Karnego w Krzywańcu
w ramach programu Instytutu Teatralnego
LATO W TEATRZE 2019

zapraszają na pokaz finałowego spektaklu pt.

Po drugiej stronie lustra

sobota 3 sierpnia 2019 o godz. 14.00
sala widzeń Zakładu Karnego w Krzywańcu
66 – 010 Nowogród Bobrzański

Lato w Teatrze - cover
O projekcie:

„Po drugiej stronie lustra” to projekt teatralny skierowany do dzieci kobiet osadzonych w Zakładzie Karnym w Krzywańcu pod Zieloną Górą. W ramach Lata w Teatrze na terenie przywięziennego kompleksu hotelowego dzieci wezmą udział w 2-tygodniowy programie warsztatów teatralnych i plastycznych zakończonych spektaklem. W procesie jego budowania towarzyszyć im będą matki, pomagając w szyciu kostiumów, przygotowywaniu scenografii czy dekoracji sali. Ostatniego dnia projektu dzieci wejdą na teren więzienia, by przekształcić surową i nieprzyjazną salę widzeń w przestrzeń teatralną, fantastyczny świat szachów, magicznych postaci i alternatywnej rzeczywistości, podążając za opowieściami z książki „Alicja po drugiej stronie lustra” Lewisa Carrolla. Finałowy pokaz na sali widzeń otwarty będzie dla innych kobiet osadzonych, administracji więziennej, rodzin dzieci uczestniczących w projekcie oraz lokalnych władz i ludności. Teatr stanie się na czas pokazu narzędziem pozwalającym „odczarować” okrutną przestrzeń więzienia, przeobrazić ją w miejsce niesamowite, niezwykłe, wypełnić je dziecięcą wiarą, wyobraźnią i energią.

O prowadzących:


Agnieszka Bresler
– aktorka, reżyserka i pedagożka teatralna. Absolwentka studiów aktorskich MA Acting na Manchester Metropolitan University oraz kierunku Physical Theatre Practice w Adam Smith College. W latach 2012–2017 współtworzyła Fundację Jubilo, prowadząc działania teatralne skierowane do osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Od 2014 współprowadzi projekt Odkluczanie w Zakładzie Karnym Nr 1 we Wrocławiu. Od 2016 realizuje w kobiecych zakładach karnych i schroniskach autorski projekt Kobietostan, w ramach którego wyreżyserowała dwa spektakle w Zakładzie Karnym w Krzywańcu: Maria K. (2018) oraz Wiera Gra (2019). Laureatka nagrody 30 Kreatywnych Wrocławia w 2018.

 

Magdalena Mróz – dramaturżka, pedagożka teatralna, tancerka flamenco. Absolwentka Wiedzy o Teatrze UAM oraz kursu dla instruktorów teatralnych w Teatrze Ochoty w Warszawie. Od 2011 pracuje jako Specjalistka ds. programowo-literackich i produkcji teatralnej w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. Prowadziła zajęcia teatralne dla dzieci, młodzieży i dorosłych, m.in. w Zespole Szkół nr 69 w Warszawie, Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu czy Domu Kultury „Zacisze”. W ramach projektu Agnieszki Bresler Kobietostan prowadziła zajęcia flamenco oraz warsztaty dramaturgiczne dla kobiet osadzonych w zakładach karnych w Krzywańcu i we Wrocławiu.

Iwona Konecka – prezeska Fundacji Teatr Realistyczny, pedagożka teatru, animatorka kultury i reżyserka. Współpracowała m.in. z Centrum Kultury w Lublinie czy Teatrem Kana w Szczecinie. Obecnie związana jest najmocniej z Fundacją „Teatr Nie-Taki”. Współtwórczyni Lata w teatrze na lubelskich Bronowicach i w Teatrze Dormana w Będzinie. Absolwentka Południowobałtyckiej Akademii Teatru Niezależnego, Wiedzy o Teatrze na AT, Filologii Polskiej na UW oraz Akademii Teatru Alternatywnego. Współzałożycielka grupy artystycznej Kolektyw Polka oraz zespołu muzycznego Tarapaty. Songwriterka, aktorka i performerka.


Jakub Drzastwa – animator kultury, pedagog teatru, koordynator projektów kulturalnych, autor scenografii i muzyki. Ukończył historię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Design Management w School of Form w Poznaniu. Twórca scenografii i kostiumów do spektakli Teatru 21, Teatru Polskiego w Poznaniu, Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Od 2012 członek Stowarzyszenia Pedagogów Teatru, z którym współtworzy przestrzeń edukacji teatralnej LUB/LAB w Warszawie. Projektuje przestrzenie do twórczych działań oraz sytuacje/procesy do kreatywnego rozwoju.

 

Paulina Anna Galanciak – animatorka kultury, fotografka, twórczyni i koordynatorka projektów kulturalnych. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie Animacji i edukacji kulturalnej oraz finalistka IV edycji Konkursu Fotografii Teatralnej organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Współtwórczyni integracyjno-artystycznego projektu Be Together, edukacyjnego projektu dla licealistek Zmapuj Siebie oraz wrocławskiej przestrzeni rozwoju przez sztukę TIFF Center. Prowadziła liczne warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
 
 

LATO W TEATRZE to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest popularyzowanie pedagogiki teatralnej. Program składa się z konkursu grantowego na realizację dwutygodniowych warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, szkoleń z zakresu pedagogiki teatru oraz artystyczno-edukacyjnych projektów objazdowych w namiocie cyrkowym. W aktualnej 12. edycji programu dofinansowanie otrzymało 41 ośrodków z całej Polski – 18 organizacji pozarządowych i 23 samorządowe instytucje kultury. Instytucje, które w poprzednich latach co najmniej trzykrotnie organizowały Lato w teatrze, mają za zadanie zrealizować projekt wspólnie z organizacją partnerską, która dotychczas nie brała udziału w programie. Ten moduł został nazwany Lato w teatrze +, a dofinansowanie przyznano 4 ośrodkom. W tegorocznej edycji programu weźmie udział ponad 1200 uczestników. Autorskie warsztaty przygotowywane przez pedagogów i artystów są dla dzieci i młodzieży szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie i zabawę teatrem.

Więcej informacji na temat programu na:

www.latowteatrze.pl
www.facebook.com/programLatowteatrze
www.facebook.com/instytutteatralny

 
LATO W TEATRZE 2019 organizują:

w ramach modułu LATO W TEATRZE+
Gminny Ośrodek Kultury w Górznie + Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Lidzbarku, Gminny Ośrodek Kultury w Stepnicy + Ośrodek Teatralny Kana, Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie + Fundacja Otwieramy Kulturę i Sztukę, Wrocławski Teatr Lalek + Fundacja Interstellar

w ramach modułu LATO W TEATRZE
A la teatr (Borkowice, Nowinki, Pecna), Biblioteka – Centrum Kultury i Promocji Gminy Lubiewo, Centrum Kultury i Promocji Gminy Strzyżewice z siedzibą w Piotrowicach, Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach, „Dzieci Z Pasją” Stowarzyszenie Przyjaciół Młodzieżowego Domu Kultury im. Marii Konopnickiej w Krasnymstawie, Fundacja Bieszczadzka (Płowce), Fundacja Da Radę (Nysa), Fundacja na rzecz Wspierania oraz Rozwoju Twórczości Dzieci, Młodzieży i Dorosłych ”Kreolia-Kraina Kreatywności'(Jerutki), Fundacja PRO FUTURO (Sułkowice), Fundacja Sztuki „JAW DIKH” (Czarna Góra), Fundacja t: (Wałbrzych), Fundacja Teatr Latarnia (Załuki), Fundacja TIFF Collective (Krzywaniec), Fundacja Uskrzydleni (Poznań), Gminny Ośrodek Kultury w Krzywem, Gminny Ośrodek Kultury w Lanckoronie, Lubartowski Ośrodek Kultury, Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Strzelnie, Miejski Ośrodek Kultury „Amfiteatr” (Radom), Miejski Ośrodek Kultury w Dynowie, Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA (Kraków), Ośrodek Kultury Kraków – Nowa Huta, Ośrodek Kultury PomPA (Pomiechówek), Staszowski Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie Artystyczne Teatr Poddańczy (Tyczyn), Stowarzyszenie „Biuro Sztuki” (Warszawa), Stowarzyszenie Calos Cagathos (Zambski Kościelne), Stowarzyszenie Pomocy Szansa (Kostry Noski), Stowarzyszenie Promocji Artystycznej (Solniki), Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych Tartak (Sejny), Suwalski Ośrodek Kultury, Śląski Teatr Lalki i Aktora “Ateneum” w Katowicach, Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, TEATR FIGUR KRAKÓW Fundacja Działań Twórczych (Czaplinek), Teatr Ochoty – Ośrodek Kultury Teatralnej (Reszel), Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu

logo Lato w w Teatrze 2

1.it_logo_na plakaty

logo e-teatr

 

logo Służba Więzienna