(Polski) TIFF 365 // Czy fotografia zapisuje pamięć? Pokaz filmu Papierki z cukierków…

(Polski) Czy fotografia zapisuje pamięć? Pokaz filmu i dyskusja

(Polski) W ramach projektu TIFF 365 zapraszamy na pokaz filmu Papierki z cukierków… (2019) poświęconego twórczości Zofii Rydet, a po seansie na dyskusję pod tytułem Czy fotografia zapisuje pamięć?

Zofia Rydet była jedną z najwybitniejszych polskich fotografek. To wokół jej osoby i twórczości interdyscyplinarny zespół pod przewodnictwem Uniwersytetu Łódzkiego prowadził badania, w wyniku których powstały aż trzy publikacje. Tytuł jednej z nich to Zapis pamięci i to właśnie on stał się przyczynkiem do przewrotnego pytania Czy fotografia zapisuje pamięć?. W dyskusji pod tym hasłem udział wezmą jeden z autorów książki i socjolog Tomasz Ferenc, Agata Kalinowska pochodząca z Wrocławia fotografka i pisarka oraz prowadzący dyskusję historyk sztuki i kurator Adam Mazur. 

Papierkizcukierkow_2

O filmie Papierki z cukierków…
Papierki z cukierków… Film dokumentalny poświęcony twórczości Zofii Rydet
Polska, 2019, 57 min., realizacja: M. Gołąb, S. Czyżewski

Autorzy podążają drogami wytyczonymi przez Zofię Rydet w czasie jej fotograficznych podróży, których materiał złożył się na dzieło życia artystki, znane dziś jako cykl Zapisu socjologicznego. Film jest “rozmową po latach” z bohaterami fotografii Rydet. Spotkania te przeplatają się z wypowiedziami krytyków fotografii i fotografików, a wątki antropologiczne pamięci zbiorowej, dziedzictwa materialnego wpisanego w krajobraz i przestrzeń domu, fotograficznej reprezentacji człowieka i podejmowanych przez niego prób kulturowej kontynuacji z warsztatowymi problemami wielowątkowej estetyki tej twórczości. Film Papierki z cukierków… jest częścią projektu pt. Zofia Rydet ‒ Dziedzictwo kulturowe i eksperyment fotograficzny realizowanego przez Uniwersytet Łódzki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. 

WSTĘP NA POKAZ FILMU I DYSKUSJĘ JEST BEZPŁATNY. Należy jednak odebrać wcześniej bilet — bezpłatne wejściówki online dostępne na stronie  Kina Nowe Horyzonty od 24 sierpnia 2020 (poniedziałek).

Kiedy?

29 sierpnia, sobota, godz. 17.00

Gdzie? 

Kino Nowe Horyzonty
ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21
Wrocław

Wydarzenie jest częścią cyklu wydarzeń edukacyjnych pod nazwą TIFF 365. Projekt finansowany ze środków Gminy Wrocław oraz ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

O uczestnikach dyskusji:

Agata Kalinowska – pochodząca z Wrocławia fotografka, pisarka, barmanka związana z wrocławskim Ośrodkiem Postaw Twórczych i wrocławską sceną barmańską. Interesują ją doświadczenia prekariatu, które opisuje na blogu relativelyhuman.blogspot.com. Prace Agaty były pokazywane zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jej najważniejsza wystawa “Tylko się nie zakochaj” (prezentowana w galerii Miejsce przy Miejscu 14 we Wrocławiu w 2015 roku) biła rekordy popularności. Pierwsza wersja jej książki fotograficznej “SCUM” znalazła się na shortliście Kassel Dummy Award w 2018 roku oraz w finale Gomma Grant 2019. W lutym i marcu we Wrocławiu można było oglądać jej wystawę “Agata Kalinowska – Hedonizm jest rodzajem rozpaczy” prezentowaną we współpracy ze Strefa Kultury Wrocław (Recepcja) oraz otwarty proces rezydencji fotograficznej w galerii Miejsce przy Miejscu 14, w wyniku której powstała jej kolejna książka fotograficzna pod tytułem YAGA. Agata kończy również pracę nad swoją pierwszą książką pisarską.

Tomasz Ferenc – socjolog, pracownik Katedry Socjologii Sztuki i Edukacji na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Jego główne obszary zainteresowań to socjologia sztuki, antropologia wizualna oraz socjologia procesów migracyjnych. Najważniejsze publikacje książkowe: Fotografia. Dyletanci, amatorzy i artyści (2004), Artysta jako Obcy. Socjologiczne studium polskich artystów na emigracji (2012), Architektura Przymusu. Interdyscyplinarne studia nad dyscyplinującymi funkcjami architektury (współred. M. Domański, 2013), Pomniki wojenne. Formy, miejsca, pamięć (współred. M. Domański, 2015), Artystajakoobcy. Fotografie (2014), Dennis biographical story of an American (2014).Redaktor wielu zbiorów tekstów poświęconych fotografii, w tym ostatnio wydanej książki Fotografia i szaleństwo (2017).

Adam Mazur – historyk sztuki i amerykanista, wykładowca Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, kurator, redaktor naczelny magazynu BLOK (blokmagazine.com), ostatnio wydał “Okaleczony świat. Historie fotografii Europy Środkowej 1838-2018”. 

partner: Uniwersytet Łódzki